V120ZA20PX2855 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
120 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V120ZA20PX2855
DigiKey Part Number
V120ZA20PX2855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V120ZA20PX2855
Description
VARISTOR 120V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
5000 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
102 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V