TP5KP22A
DigiKey Part Number
F7661TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7661CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP5KP22A
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35.5V Clamp 143.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V