TMOV14RP420EL3T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 89
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1,000
680 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
TMOV14RP420EL3T7
DigiKey Part Number
TMOV14RP420EL3T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV14RP420EL3T7
Description
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Energy
160J
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
612 V
Varistor Voltage (Typ)
680 V
Package / Case
Disc 14mm