SMDJ60A-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 42,598
Datasheet
Direct
Microchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
YAGEO
MCC (Micro Commercial Components)
96.8V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ60A-HRA
DigiKey Part Number
SMDJ60A-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ60A-HRA
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ60A-HRA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V