SMDJ6.5CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,127
Datasheet
Central Semiconductor Corp
In Stock: 254
MCC (Micro Commercial Components)
Similar
Comchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Bourns Inc.
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
11.2V Clamp 267.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ6.5CA-HRA
DigiKey Part Number
SMDJ6.5CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ6.5CA-HRA
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2V DO214AB
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
267.9A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V