SMDJ440A
DigiKey Part Number
18-SMDJ440ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMDJ440ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMDJ440ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ440A
Description
TVS DIODE 440VWM 713VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
713V Clamp 5.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
713V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.7A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
440V
Voltage - Breakdown (Min)
492V