SMDJ30CA-HRAT7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 8,704
Datasheet
Direct
Central Semiconductor Corp
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 961
In Stock: 208
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
48.4V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMDJ30CA-HRAT7
DigiKey Part Number
SMDJ30CA-HRAT7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ30CA-HRAT7
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMDJ30CA-HRAT7 Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V