SMCJ150CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 15,123
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
Similar
Similar
243V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ150CA-HRA
DigiKey Part Number
SMCJ150CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ150CA-HRA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V