SMBJ160CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 7,256
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 938
MCC (Micro Commercial Components)
Microchip Technology
259V Clamp 2.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ160CA-HR
DigiKey Part Number
SMBJ160CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ160CA-HR
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
259V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.3A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178V