MG06200S-BN4MM is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 109
Datasheet
IGBT Module Half Bridge 600 V 300 A 600 W Chassis Mount S3
Building Automation – Protect/Sense/Control
MG06200S-BN4MM
DigiKey Part Number
F6493-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG06200S-BN4MM
Description
IGBT MODULE 600V 300A 600W S3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Input Capacitance (Cies) @ Vce
13 nF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Standard
Part Status
Obsolete
NTC Thermistor
No
Configuration
Half Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
300 A
Package / Case
S-3 Module
Power - Max
600 W
Supplier Device Package
S3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.45V @ 15V, 200A (Typ)