LTKAK6-076C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
140V Clamp 6000A (6kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-218 Tab
LTKAK6-076C
DigiKey Part Number
F7376TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7376CT-ND - Cut Tape (CT)
F7376DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTKAK6-076C
Description
TVS DIODE 76VWM 140V SMTO218 TAB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
140V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6000A (6kA) (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
4500pF @ 10kHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
85V