LTKAK6-066C
DigiKey Part Number
18-LTKAK6-066CTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-LTKAK6-066CCT-ND - Cut Tape (CT)
18-LTKAK6-066CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTKAK6-066C
Description
TVS DIODE 66VWM 120V SMTO218 TAB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120V Clamp 6000A (6kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-218 Tab
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
120V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6000A (6kA) (8/20µs)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
5500pF @ 10kHz
Type
Zener
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
66V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
72V