5.0SMDJ90CA
DigiKey Part Number
F10863TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10863CT-ND - Cut Tape (CT)
F10863DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 34.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ90CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V