5.0SMDJ51ASHRAT7
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ51ASHRAT7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ51ASHRAT7
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.4V Clamp 60.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V