5.0SMDJ51A-T7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 2,672
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
82.4V Clamp 60.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
5.0SMDJ51A-T7
DigiKey Part Number
5.0SMDJ51A-T7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ51A-T7
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5.0SMDJ51A-T7 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V