5.0SMDJ26A
DigiKey Part Number
F10851TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10851CT-ND - Cut Tape (CT)
F10851DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ26A
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AB
Detailed Description
42.1V Clamp 119A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
5.0SMDJ26A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
119A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V