5.0SMDJ18CA-T7
DigiKey Part Number
5.0SMDJ18CA-T7TR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ18CA-T7CT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ18CA-T7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ18CA-T7
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Detailed Description
29.2V Clamp 172A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
EDA/CAD Models
5.0SMDJ18CA-T7 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
172A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V