38EV400.ZXBDM
DigiKey Part Number
18-38EV400.ZXBDM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
38EV400.ZXBDM
Description
High Voltage Fuses Rated 500 V
Customer Reference
Detailed Description
400A 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
38EV400.ZXBDM Models
Category
Current Rating (Amps)
400A
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Voltage Rating - DC
500 VDC
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Breaking Capacity @ Rated Voltage
30kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
1.496" Dia x 2.047" L (38.00mm x 52.00mm)