30KPA51CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 500
Datasheet
86.4V Clamp 350.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
30KPA51CA-B
DigiKey Part Number
30KPA51CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA51CA-B
Description
TVS DIODE 51VWM 86.4VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
30KPA51CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
350.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
57V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
86.4V