2920L075/72MR
DigiKey Part Number
18-2920L075/72MRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-2920L075/72MRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-2920L075/72MRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2920L075/72MR
Description
2920L
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PTC Resettable Fuse 72V 750 mA Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Category
Time to Trip
300 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
240 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
950 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
72V
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Max
10 A