20KPA96CA-B
DigiKey Part Number
20KPA96CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA96CA-B
Description
TVS DIODE 96VWM 155VC P600
Detailed Description
155V Clamp 130.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
20KPA96CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
130.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
96V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
107.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
155V