20KPA40A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
67.8V Clamp 297.9A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
20KPA40A-B
DigiKey Part Number
20KPA40A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA40A-B
Description
TVS DIODE 40VWM 67.8VC P600
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
20KPA40A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
297.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
67.8V