20KPA24CA
DigiKey Part Number
20KPA24CA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA24CA
Description
TVS DIODE 24VWM 41.2VC P600
Detailed Description
41.2V Clamp 490.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
EDA/CAD Models
20KPA24CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
490.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.81V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
41.2V