20KPA120CA-B
DigiKey Part Number
20KPA120CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA120CA-B
Description
TVS DIODE 120VWM 194VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
194V Clamp 104.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20KPA120CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
134V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
194V