15KPA90CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
Similar
YAGEO
YAGEO
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 447
145.6V Clamp 103.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA90CA
DigiKey Part Number
15KPA90CATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA90CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 145.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KPA90CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
100.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
145.6V