15KPA51A
DigiKey Part Number
15KPA51ATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA51ACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.9V Clamp 182.1A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA51A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
182.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
57V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.9V