15KPA260CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 299
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
416.7V Clamp 36.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA260CA-HR
DigiKey Part Number
15KPA260CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA260CA-HR
Description
TVS DIODE 260VWM 416.7VC P600
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
260V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
290.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
416.7V