15KPA150CA
DigiKey Part Number
15KPA150CATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA150CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA150CA
Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
241.9V Clamp 62.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA150CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
241.9V