15KPA150A-HR
DigiKey Part Number
15KPA150A-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA150A-HR
Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
241.9V Clamp 62.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
241.9V