15KPA150A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 480
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
241.9V Clamp 62.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA150A-B
DigiKey Part Number
15KPA150A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA150A-B
Description
TVS DIODE 150VWM 241.9VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
15KPA150A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
167.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
241.9V