1.5SMC36A
DigiKey Part Number
1.5SMC36ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC36ACT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC36ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC36A
Description
TVS DIODE 30.8VWM DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9V Clamp 30.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC36A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49.9V