0508.500MXEP
DigiKey Part Number
F6089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0508.500MXEP
Description
FUSE CERM 500MA 1KVAC 1000VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 1 kV 1000 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Part Status
Active
Melting I²t
0.259
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, cULus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
1 kV
DC Cold Resistance
3.572 Ohms