0505015.MXEP
DigiKey Part Number
F3263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0505015.MXEP
Description
FUSE CERM 15A 500VAC 500VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 500 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Voltage Rating - AC
500 V
Series
Voltage Rating - DC
Packaging
Bulk
Response Time
Fast Blow
Part Status
Active
Package / Case
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)