04732.25MXL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2.25 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
04732.25MXL
DigiKey Part Number
04732.25MXL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04732.25MXL
Description
FUSE BRD MT 2.25A 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
04732.25MXL Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
9.28
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, PSE, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.063 Ohms