04223.15MRA
DigiKey Part Number
18-04223.15MRATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-04223.15MRACT-ND - Cut Tape (CT)
18-04223.15MRADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04223.15MRA
Description
FUSE BRD MT 3.15A 125VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2410 (6125 Metric), Concave
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 100A DC
Part Status
Active
Melting I²t
2.4
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
AEC-Q200, cURus, PSE, TUV
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.246" L x 0.098" W x 0.088" H (6.25mm x 2.50mm x 2.24mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.0213 Ohms