0251.500VXL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 77
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4,259
Datasheet
In Stock: 3,710
500 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
0251.500VXL
DigiKey Part Number
0251.500VXL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0251.500VXL
Description
FUSE BRD MT 500MA 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0251.500VXL Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.0598
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CCC, CSA, cURus, TUV
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.302 Ohms