0235.125MXEP
DigiKey Part Number
0235.125MXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0235.125MXEP
Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CSA, KC, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
5.75 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V