02333.15MXEP
DigiKey Part Number
02333.15MXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02333.15MXEP
Description
FUSE GLASS 3.15A 125VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Response Time
Medium Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
29.795
Approval Agency
CE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.038 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V