0217.315MXBP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 414
Datasheet
315 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
0217.315MXBP
DigiKey Part Number
0217.315MXBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0217.315MXBP
Description
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.11
Approval Agency
CCC, CE, CSA,KC, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.88 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V