L50S175.V
DigiKey Part Number
5666-L50S175.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50S175.V
Description
FUSE CRTRDGE 175A 500VAC/450VDC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
175A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Voltage Rating - DC
450 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Current Rating (Amps)
175A
Size / Dimension
1.220" Dia x 2.126" L (31.00mm x 54.00mm)