L50S050.T
DigiKey Part Number
5666-L50S050.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50S050.T
Description
FUSE CARTRIDGE 50A 500VAC/450VDC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Voltage Rating - DC
450 VDC
Approval Agency
CE, CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Current Rating (Amps)
50A
Size / Dimension
0.811" Dia x 1.626" L (20.60mm x 41.30mm)