0JTD050.T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 10
Datasheet
50A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
0JTD050.T
DigiKey Part Number
5666-0JTD050.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD050.T
Description
FUSE CARTRIDGE 50A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Transformer Protection
Packaging
Bulk
Class
J
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
50A
Size / Dimension
1.063" Dia x 2.374" L (27.00mm x 60.30mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC