LA 150-TP/SP1
DigiKey Part Number
398-LA150-TP/SP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LA 150-TP/SP1
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 150A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 150A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module
Category
Linearity
±0.1%
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
12V ~ 15V
Packaging
Bulk
Response Time
500ns
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
10mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
Module
Frequency
DC ~ 150kHz