HAH3DR 700-S03/SP4 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
LEM USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
In Stock: 25
Datasheet
Current Sensor 700A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional Module
HAH3DR 700-S03/SP4
DigiKey Part Number
398-HAH3DR700-S03/SP4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HAH3DR 700-S03/SP4
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 700A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency
DC ~ 40kHz
Mfr
Linearity
±1%
Series
Accuracy
±3.5%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Part Status
Active
Response Time
6µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
60mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Unidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Module
Sensitivity
2.86mV/A