GO 20-SME/SP2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Allegro MicroSystems
In Stock: 0
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
GO 20-SME/SP2
DigiKey Part Number
398-GO20-SME/SP2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GO 20-SME/SP2
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 20A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
76 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Linearity
±0.3%
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Response Time
2µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
26mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Number of Channels
1
Polarization
Unidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
40mV/A
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Frequency
DC ~ 300kHz