SGHT040200R-48.00
DigiKey Part Number
1798-SGHT040200R-48.00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SGHT040200R-48.00
Description
RECT SHAPE CUNI RIPSTOP W/HT PSA
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RFI Fabric Over Foam Polyurethane Foam, Nickel-Copper Ripstop (NI/CU) PSA
Category
Length
4.00' (1.22m)
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Height
0.040" (1.02mm)
Series
Material
Polyurethane Foam, Nickel-Copper Ripstop (NI/CU)
Packaging
Bulk
Attachment Method
PSA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Type
Fabric Over Foam
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Rectangle
Shelf Life
24 Months
Width
0.200" (5.08mm)
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)