VSHS10A12-TE16L3
DigiKey Part Number
478-VSHS10A12-TE16L3TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-VSHS10A12-TE16L3CT-ND - Cut Tape (CT)
478-VSHS10A12-TE16L3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSHS10A12-TE16L3
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 10A TO277
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 120 V 10A Surface Mount TO-277
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 120 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
890 mV @ 10 A