TCJX477M006R0035E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 4,000
Datasheet
470 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 35mOhm @ 100kHz
TCJX477M006R0035E
DigiKey Part Number
478-TCJX477M006R0035ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCJX477M006R0035ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCJX477M006R0035EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJX477M006R0035E
Description
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm @ 100kHz