TCBD157M006CRSZ0700
DigiKey Part Number
478-TCBD157M006CRSZ0700TR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCBD157M006CRSZ0700CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCBD157M006CRSZ0700
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2917
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz