TCBD107M010CRSZ0700E
DigiKey Part Number
478-TCBD107M010CRSZ0700ETR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCBD107M010CRSZ0700ECT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCBD107M010CRSZ0700EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCBD107M010CRSZ0700E
Description
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 2917 (7343 Metric) 55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
55mOhm @ 100kHz